یکی از اتفاق های مهم زندگی یا شاید مهمترین اتفاق زندگی هر انسان جشن عروسی است . برای اینکه بتوانید جشن عروسی خود را هر چه با شگوه تر برگزار کنید نیاز به مقدمات و امکانات و تشریفاتی دارد ، انتخاب آرایشگاه مناسب برای عروس و داماد ، آتلیه مناسب برا عکاسی و فیلمبرداری از مراسم شما ، انتخاب محل برگزاری مراسم و انتخاب اتومبیل برای مراسم تان و گل آرایی ماشین عروس که هر کدام جایگاه خاصی برای مراسم تان دارد ، در این مقاله ما برای انتخاب درست ماشین عروس به شما یاری می رسانیم .

نقش ماشین عروس در عروسی های امروزی

 اکثرا عروس و دامادهای جوان بسیار علاقه مند هستند که در این شب به خصوص  تشریفات عروسی  شان تکمیل باشد و سوار ماشینی عجیب، قدیمی یا بسیار گران قیمت بشوند.

 امروزه  اجاره اتومبیل های لوکس و مدرن در کشور به خوبی در میان مردم محبوبیت پیدا کرده است ، شاید در ظاهر اجاره یک اتومبیل لوکس و مدرن و البته گران قیمت کمی سخت بنظر برسد و شاید بعضی از افراد تمایل داشته باشند تا بجای اجرای ماشین های گران قیمت از ماشین شخصی خود استفاده کنند ، ولی در بعضی مواقع امکان استفاده از خودروی شخصی وجود ندارد و قطعا یک ماشین عروس زیبا و شیک می تواند به برگزاری  با شکوه مراسم کمک بسزایی کند ، ماشین عروستان  در کلیپ های فیلمبرداری شده روز مراسم باقی می ماند ، ورود باشکوه عروس و داماد  به تالار پذیرایی که با ماشین عروس انجام می پذرید ، بعضی ا ز عروس و داماد ها علاقه مند به ماشین های کلاسیک و قدیمی برای ماشین عروس هستند و برخی ماشین های لوکس و جدید ( ماشین های دو درب ، کروک و … ) را بر می گزینند .

تاریخچه استفاده از ماشین عروس

دایملر در سال ۱۹۰۳ اولین ماشین عروس دنیا بود ، بعد از این که این ماشین به موزه بریستول اهدا شد ، کارکنان آن به تاریخچه این ماشین پی بردند . آنها متوجه شدند که این ماشین سال ۱۹۰۳ در عروسی “جیمز آندروز” و “رزا گوا” در “وستون سوپرماری” انگلیس استفاده شده است . ماشین دایملر جزء نخستین ماشین هایی است که بدون اسب حرکت می کرد . ماشین با سرعت ۲۰ کیلومتر بر ساعت عروس را تا کلیسا همراهی کرد .

عکس به جا مانده از بنز دایملر در سال ۱۹۰۳ نشان‌دهنده این است که این ماشین بنز موتوری در آن زمان به عنوان اولین ماشین عروس مورد استفاده قرار گرفته است .

تاریخچه ماشین عروس در ایران

استفاده از ماشین برای روز عروسی در ایران یکی از رسوم جدید ایرانی است و  به زمان های دور در گذشته بر نمی گردد . در بسیاری از روستاهای ایران هنوز عروس خانم را بر مرکبی چهارپا مانند اسب به خانه بخت  می‌برند . در صورتی که عده‌ای در شهر از کالسکه و اسب  یا بالون و  حتی در مواردی از بالگرد به عنوان ماشین عروس خود استفاده می ‌نمایند .

 نکات لازم برای انتخاب ماشین عروس

اهمیت انتخاب ماشین عروس

معمولا دختر خانم ها در مورد روز عروسی خود با جزئیات کامل رویاپردازی می کنند و آن را مهمترین روز زندگی خود قلمداد می کنند ، خود را با لباس سفید عروس سوار بر کالسکه با اسب سفید که با انواع گل های خوشبو و خوش رنگ و زیبا آراسته شده است در کنار شاهزاده ی رویا های خود می بینند . پس انتخاب وسیله حمل و نقل عروس و داماد برای عروس خانم ها از اهمیت دو چندانی برخوردار است .

 انتخاب ماشین عروس از این رو مهم است که ورود با شکوه شما با ماشین عروس به محل برگزاری مراسم انجام می شود و پس از سپری کردن روز عروسی و بیرون آمدن از محل برگزاری جشن شما قرار است سوار ماشین عروس شوید و از محل مراسم به خانه تان برای شروع زندگی جدید بروید پس آخرین چیزی که از مراسم شما به یاد مهمانان خواهد ماند ماشین عروس تان است .

 

مواردی برای انتخاب درست ماشین عروس

·       به یاد  داشته باشید که اگر ماشین را به صورت ساعتی کرایه می کنید ، حتما مدت زمانی بیش تر از زمان برنامه ریزی شده کرایه کنید تا با تاخیر احتمالی عکاس ، آرایشگر یا مهمانان شما دچار اضطراب تحویل ماشین نشوید و آرامش تان مختل نشود .

·       معمولا  لباس عروس بسیار بلند و پرچین و دنباله دار است ،  پس برای اینکه لباس عروس چروک نشود بهتر است ماشین عروسی اندکی جادارتر انتخاب شود .

·       استفاده از گل های درشت برای تزیین و گل آرایی ماشین عروس ، جلوه بهتری به ماشین عروس می دهند  و نمای بهتری ارائه می دهند در صورتی که گل های کوچک چنین مزیتی به همراه ندارند .  

·       اگر در فصل زمستان عروسی می کنید حتما اخبار هواشناسی و وضعیت پیش بینی هوا  را دنبال کنید تا اطلاع کامل از شرایط جوی داشته باشید و برای روز عروسی اقدامات لازم را به انجام دهید .

·       رنگ سفید سمبل عروس است ( همان طور که عروس لباس سفید بر تن می کند ) به همین دلیل معمولا ماشین عروس را سفید انتخاب می کنند .

·       هنگامی که ماشین را برای گل زدن به گلفروشی می برید حتما به یاد داشته باشید که رنگ غالب ماشین و رنگ گل ها بهتر است که با هم در تضاد باشند مثلا اگر ماشین سفید رنگ است به هیچ وجه با گل های سفید تزیین نکنید در عوض گلهای رنگی نمای ویژه ای به آن می بخشد . و یا بر عکس اگر ماشین عروس تان دودی رنگ و تیره است از گل های روشن و ملایم همانند سفید و صورتی استفاده کنید و یا مثلا اگر ماشین نقره ای دارید گل های به رنگ زرشکی یا قرمز کار فوق العاده ای از آب در می آید . اگر ماشین شما مشکی رنگ است از زدن گل های یک دست سفید اجتناب کنید چرا که این کار ماشین شما را شبیه ماشین مراسم تدفین می کند . 

 

معایب و مزایای استفاده از ماشین های قدیمی و کلاسیک

·       اگر تصمیم به اجاره ماشین های کلاسیک و قدیمی دارید این نکته را به یاد داشته باشید که بسیاری از زوج ها به علت خرابی این ماشین ها به درد سر می افتند و بسیار مشاهده شده که ماشین عروس گل زده را به علت خرابی با جرثقیل به تعمیرگاه می برند . با این حال اگر باز هم به استفاده از چنین ماشینی اصرار دارید حتما راننده مخصوص آن را هم همراه خود ببرید تا در صورت بروز مشکل تسلط بر تعمیر داشته باشد (ماشین های قدیمی ممکن است در راه خراب شود و با ماشین یدک کش به سالن برویم که این هم دور از انتظار نیست . لازم به ذکر است که ماشین عروس های کلاسیک معمولا با توجه به شرایط خاص رانندگی و فنی با راننده ماهر اجاره داده می شوند . البته ممکن است در موسسه اتومبیل کرایه ای بدون راننده نیز این خودرو ها را به شما اجراه دهند ) . اگر عروسی در فصل تابستان باشد پیشنهاد میکنم که از ماشین های مدرن استفاده کنید زیرا ماشین های عروسی سبک قدیمی یا همان کلاسیک سیستم خنک کننده ندارد و ممکن است عرق کنید .  به یاد داشته باشید فقط ماشین های مدرن امروزی نیستند که با هزینه ای هنگفت در اختیار عروس و داماد قرار می گیرند ، بلکه ماشین های قدیمی و کلاسیک نیز ( این خودروها شامل شورلت، ژیان، فولکس و … ) گران ترین قیمت را در این میان همان بنزهای مشکی قدیمی دارند که شاید هنوز هم در خیابان ها تردد کنند (  امروزه استفاده از ماشین های قدیمی برای ماشین عروس بسیار رایج شده است ) ؛ از مزایای استفاده از ماشین های کلاسیک با ظرافتی بی‌انتها و لوکس که در عروسی شما حاضر باشد، مجلس‌تان را خاص‌تر خواهد کرد . این سبک از ماشین ‌ها به دلیل اینکه به طور عادی در خیابان‌ها تردد ندارند ، زیبایی و جذابیت فوق‌العاده‌ای را در یک مراسم عروسی ایجاد خواهند کرد همچنین عکس‌ هایی که با این ماشین ‌ها گرفته می‌شود مطمینا بسیار زیباتر و ماندگارتر نیز خواهند بود .