در سراسر دنیا جشن ازدواج برای عروسی برگزار می شود ، در هر کشور برای برگزاری مراسم عروسی رسوماتی دارند که از گذشتگان به جای مانده است و آن ها در مراسم شان این رسومات را برای خوش یمنی و پیروی از سنت های گذشته به جای می آورند ،  (چه خوب بود که ما نیز سنت های فرهنگی و بومی را که نمایانگر فرهنگ اصیل و غنی ایران است پاس می داشتیم ) بعضی از رسومات برای ما عجیب به نظر می آید زیرا در کشور ما عرف نیست در این مقاله چند نمونه از رسوم کهن برای مراسم ازدواج در کشورهای سراسر دنیا که داماد ها در آن دخیل هستند را برای تان بازگو می کنیم .

سوئد

در جشن عروسی سوئدی ها، هرگاه عروس یا داماد به قصد رفتن به دستشویی از سر میز خود بلند شوند، مهمانان برای بوسیدن همسر وی هجوم می آورند. مثلاً اگر عروس به دستشویی برود، همه داماد را می بوسند!

هم چنین یک سنت قدیمی و پرطرفدار سوئدی این است که عروس در کفش هایش سکه حمل میکند ، یک سکه نقره در کفش چپ از طرف پدرش و یک سکه طلا در کفش راست از طرف مادرش برای این که عروس هیچ وقت در خانه داماد بی پول نشود .

کره

در کره رسم زدن داماد با ماهی رسم است ، به این صورت که دوستان داماد جوراب او را از پایش در می آورند و مچ پاهای او را می بندند و پس از آن با ماهی کف پاهای او را می زنند ، این کار را برای این انجام می دهند که از او در مقابل مشکلات زندگی مرد بسازند .

هم چنین در کره رسم است در شب عروسی  اگر داماد لبخند بزند اولین بچه‌شان دختر خواهد بود و در شب عروسی اعضای خانواده عروس و داماد بر سرشان آجیل ، بخصوص آلو خشک می‌ریزند که اگر عروس بتواند آجیل‌‌ها را تصاحب کند در آینده صاحب فرزندان زیادی خواهد شد .

فرانسه

در کشور فرانسه رسم است داماد ابتدا مادرش را در راهرو عروسی همراهی می کند و سپس نزد عروس می رود .

چین

در میان قبایل بومی چین قبل ازشروع مراسم، داماد با کمان و تیرهای بدون سر، سه تیر به سمت عروس پرتاب میکند و سپس تیرها را برداشته و هر سه را با هم می شکند تا عشق بین عروس و داماد پایدار بماند .

هم چنین در چین رسم است که در مراسمی سنتی ، عروس به عنوان سمبل احترام ، به والدین خود و خانواده همسرش چای تعارف می کند . امروزه در این مراسم داماد نیز به یاری عروس می آید و باهم به خانواده دو طرف چای تعارف می کنند و به این صورت احترام خود را به آن ها نشان می دهند .

هند

رسم عجیبی که در مراسم خواستگاری در این کشور وجود دارد این است که بعد از اینکه عروس داماد را دید ،  خانواده عروس داماد را مفصل کتک می زنند و بر این عقیده اند داماد آماده مشکلات زندگی می شود .

هم چنین در مراسم عروسی داماد کفش هایش را در می آورد و جنگ بر سر دزدین و نگهداری از آن بین فامیل های عروس و داماد شروع می شود فامیل عروس قصد دزدین کفش و فامیل داماد باید از دزدی جلوگیری کنند اگر فامیل عروس پیروز شوند خانواده داماد به آن ها باج می دهند .

مراسم اردواج هند

در برخی از کشورهای آفریقا و آسیا

در بسیاری از کشورهای آسیایی و آفریقایی نیز رسم زدیدن عروس برای اثبات با عرضه بودن داماد رسم است ، این مراسم نمادین است و عرضه داماد را ثابت می کند .

فیجی

در فیجی رسم است خواستگار برای جلب رضایت پدر عروس باید به او یک دندان نهنگ هدیه بدهد هم چنین داماد در طول مراسم عقد دست پدر عروس را در دست داشته باشد .

کامبوج

رسم بر این است که یک دستنبد گره زده شده به عروس و داماد هدیه داده می شود که سمبل آرزوهای خوب بزرگان میهمانی برای عروس و داماد است .

 

آلمان

در کشور آلمان رسم بر این است که در شب مراسم عروسی دوستان عروس و داماد عروس را بدزدند و داماد وظیفه دارد جستجو کند و عروس را بیابد و به هر کسی که در این راه به او یاری رساند به عنوان پاداش نوشیدنی می دهد .

ارمنستان

در ارمنستان رسم است عروس قبل از ورود به خانه ی داماد یک ظرف چینی را با پاشنه کفش می شکند ، و هم چنین در روز مراسم میهمانان برای عرض تبریکات به  عروس و داماد می گویند که روی یک بالش پیر شوید ، و این جمله بر روی هدایای آن ها به یادگار ثبت می شود و حک می شود .

اسکاتلند

مردم  اسکاتلند بسیار بر رسوم و سنت های دیرین و گذشته خود پایبند هستند و معمولا از لباس های محلی خود استفاده می کنند در این کشور در مراسم عروسی میهمانان بر روی همدیگر رنگ می پاشند و چهره ها رنگی می شود و این را خوش یمن می دانند هم چنین داماد باید یک سبد پر از سنگ بر پشتش بببندد و حمل کند و تا زمانی که عروس با مهربانی و ترحم خود به او نگوید توقف کن از کار دست نمی کشد .

Related image

هلند

در این کشور رسم است روی میزهای میهمانان کاغذ های رنگی که با روبان تزئین شده است قرار دارد ، در کنار میز عروس و داماد یک شاخه درخت قرار می دهند و آن درخت آرزو نام دارد میهمانان ارزوهای شان را روی آن کاغذ هایی که روی میز قرار دارد می نویسند و به درخت آرزو آویزان می کنند عروس و داماد نیز بعد از مراسم آن ها را می خوانند .

قزاقستان

در این کشور رسم است داماد گوشواره ای تهیه کرده و در گوش عروس می اندازند و مراسمی بعد از مراسم عروسی است که وقتی عروس وارد خانه داماد می شود اسم مراسم تمام شده است در این موقع خانواده داماد صورت عروس را می بینند و رقص و آواز شروع می شود .

سیاهپوستان آمریکا

در میان آن ها رسم است که پس از مراسم عروسی عروس و داماد یک پرش انجام دهند و پرش جلوی چشم خانواده عروس و داماد انجام می گیرد ، این پرش به معنی پریدن از رنج و مشکلات دوران مجردی است و پای به سوی زندگی زناشویی تازه است .

 

مکزیک ، فیلیپین و اسپانیا

اعطای ۱۳ سکه توسط داماد به عروس که سمبل حضرت مسیح و ۱۲ پیرو آن است  در فرهنگ لاتین رواج دارد ، این سکه ها که توسط کشیش یا دعای خیر برای عروس و داماد تقدیس می شود باعث عهد و وفاداری داماد در مراقبت و عشق به عروسش است .

تایوان

در تایوان رسم است داماد به عروس ۱۲ هدیه که شامل شکلات و نبات و کفش و جواهرات است بدهد و هم چنین عروس به داماد ۱۲ هدیه شامل ماهی قرمز و قاشق برای خوردن برنج که از عاج فیل ساخته شده است می دهد . این هدایا سمبل خوشبختی برای عروس و داماد است .

 

در کشور عزیزمان ایران نیز رسم ورسوماتی از گذشته وجود داشته است که در اقوام مختلف متفاوت است ، امروزه عروسی ها شکل دیگری به خود گرفته است ولی هنوز هستند کسانی که پایبند رسوم دیرینه و کهن سرزمین خود باشند و عروسی های سنتی برگزار کنند که دور از تجملات و بسیار شاد و مفصل برگزار می شود .