تشریفات عروسی چیست؟

بسیاری از عروس و دامادهایی که خود را برای برگزاری یک مراسم مهم در طول زندگی مشترکشان آماده می کنند از جزئیات این تشریفات اطلاع کافی را ندارند به طور مثال عواملی مانند اجاره باغ تالار و یا لباس عروس و ماشین عروس اینها تنها گوشه ای از تشریفات گسترده مراسم عروسی می باشند . در همین خصوص و برای سهولت در اجرای مراسم و برگزاری یک مراسم به یاد ماندنی شرکت ها و موسساتی به وجود آمده اند که کار را آسان و از دغدغه های زوج های جوان در این خصوص می کاهند.

اما در خصوص این موسسات باید نکاتی را متذکر شویم که شامل :

توجه زوج های جوان به این نکته است که معیار تعیین سطح ارزیابی یک موسسه تعداد کارهایی نیست که ارائه می شود بلکه کیفیت ملاک بارز می باشد.

در مرحله بعد از افرادی که مراسم خود را در گذشته به موسسه مد نظر شما سپرده اند تحقیق کنید تا بتوانید در انتخاب خود بهتر عمل کنید.

اگر موسسه دارای رزومه می باشد از آن ها بخواهید که آن را به شما برای یک تصمیم گیری درست ارائه دهند.

در شبکه های مجازی به دنبال موارد اجرایی موسسه باشید و کیفیت کار آنها را مورد بررسی قرار دهید.

به عنوان مهمترین مرحله و شاید آخرین مرحله پس از اینکه تمام بررسی های کیفی خود را انجام دادید برای تصمیم گیری شما موسسات اقدام به معرفی سایر خدمات و اماکن خود برای برگزاری مراسم شما می نمایند که سطح ارائه این خدمات و اماکن نشان از داشتن پس زمینه قابل اطمینان و آسودگی خاطر برای شما می باشد.

بعد از انجام تمام این بررسی ها حالا شما می توانید با  فراغ بال به سراغ الباقی کارهای مراسم خود شامل رزرو آتلیه و تزئینات ماشین عروس و دسته گل عروس ، تزئینات سفره عقد و… بروید.

داشتن یک مراسم عروسی خاطره انگیز و به یاد ماندنی و آبرومند انتظار هر عروس و دامادی در طول دوران زندگی مشترک است که ما در این مقاله به بررسی این مهم و راهکارهای مناسب و شایسته خواهیم پرداخت.

با رعایت این نکات که در ادامه ذکر خواهد شد می توانید اطمینان داشته باشید که مراسم شما در ذهن و خاطره مهمانان شما به نیکی باقی خواهد ماند.

 

انجام رساندن یک تشریفات موفق عروسی کار آسانی نیست و نیازمند اختصاص دادن مقادیر زیادی انرژی و صبر و حوصله است تا در نهایت یک تشریفات شایسته را شاهد باشید ، در میان دوستان و آشنایان شما افراد انگشت شماری وجود دارند که یک تشریفات موفق را تجربه کرده باشند . لازم است بدانید که مقاله ارائه شده مختصری از بررسی چندین مراسم مختلف می باشد.

نکات قابل توجه :

 • قبل از هر اقدامی به فکر رزرو یک تالار مناسب با خدمات مناسب باشید

این را به یاد داشته باشید که جایگاه مهمانان و همچنین خود شما بسیار محترم است به همین خاطر باید محلی را در نظر بگیرید که از تمام جهات به شما آسودگی خاطر بدهد ، یک تالار با فضایی متناسب با تعداد مهمانهایتان ، نه آنقدر کوچک که همه احساس خفگی داشته باشند و نه آنقدر بزرگ که تراکم مهمانهای شما را کم نشان دهد.

 • نکته بعدی در نظر گرفتن زمان اجرای مراسم عروسی است

به یاد داشته باشید که با انتخاب یک روز مناسب که بعد از مراسم شما تعطیلاتی وجود داشته باشد این اطمینان خاطر را به مهمانان شما می دهد که با خیال راحت می توانند انرژی و وقت لازم را برای مراسم شما بگذارند.

 • انتخاب یک آریشگاه مناسب
 • تزئین مناسب محل برگزاری مراسم
 • پیش بینی اتومبیل عروس مناسب به همراه تزئین شایسته
 • کارت دعوت از مهمانان به مراسم جشن
 • یک سفره عقد زیبا

بر طبق آداب و رسوم عروس و داماد بر سر سفره­ای حاضر می شوند که این سفره شامل چند عنصر نمادین می باشد که شامل کتاب قرآن نماد وجود خداوند در این عهد و درخواست زندگی بابرکت از حضرت باریتعالی، آینه نماد دلهای زلال و صاف، شمعدان نماد روشنایی، سجاده نماز برای نماد ماندگاری بر اصول ، وسایر عناصر شامل نبات، سکه، نان و پنیر و گل سرخ و شیرینی که همه در کنار هم نماد برکت و دلبستگی و پایداری هستند. عروس و داماد در کنار این نمادهای برکت، عهد ازدواج میبندند و راه و مسئولیت زندگی را در پیش می گیرند  و آن را در کنار یکدیگر آغاز میکنند. این سنت دیرینه امروزه به یکی از مهمترین بخشهای تشریفات عروسی تبدیل شده است که توسط افرادی که به همین منظور آموزش دیده اند برای مراسمات مختلف و به اشکال مختلف آماده می شود.

 • لباس عروس و کت وشلوار مناسب

یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه داشت انتخاب یک لباس عروس مناسب است چون همواره این عروس خانم است که مورد توجه بیشتر قرار می گیرد که این خود نشان دهنده اهمیت این موضوع است که علاوه بر زیبا و متناسب با اندام بودن باید در خور شأن و شخصیت خانواده عروس و داماد باشد و از لباس های به روز استفاده شود.

 • در این مرحله شما باید از کیفیت خدمات ارائه شده و غذایی که برای مراسم سرو خواهد شد اطمینان حاصل کنید

کیفیت را فدای کمیت نکنید . امروزه دیگر به روال گذشته مرسوم نیست که تمام اقوام و آشنایان خیلی دور را برای مراسم مد نظر داشته باشید در عوض شما می توانید به همان تعداد مهمان که متناسب با بودجه خود دعوت کرده اید غذایی با کیفیت مناسب ارائه دهید . ضمناً ذکر این نکته خالی از لطف نیست که مکان و فضای پذیرایی باید متناسب با حجم مهمانان دعوت شده باشد .

 • برای صرف شام مراسم خود به موقع حاضر شوید

سعی کنید برنامه هایتان به گونه ای تنظیم شده باشد که سبب انتظار بیش از حد مهمانان برای صرف شام نشود ، چه آن که در مراسم خودتان فیلمبردار حاضر شده باشد ولی شما نیامده باشید دوربین باید چه لحظه و اتفاقی را ثبت کند ؟

 • در نظر داشته باشید که عروس و داماد آخر از همه شام میل می کنند

مراسم عروسی و شب عروسی یکی از بزرگترین شبهای زندگی هر فردی است زیرا تمام اقوام و آشنایان برای سهیم شدن در این شادمانی از راه های دور و نزدیک در این مراسم شرکت می کنند ، مراسمی که شاید برای هر فرد فقط یکبار در طول زندگی رخ دهد به همین خاطر برای این که نشان دهید رسوم میزبانی و پذیرایی را میدانید و همچنین به سبب تشکر و قدردانی مجدد از مهمانان میل کردن شام خود را به تعویق بیندازید و با حاضر شدن سر میز شام و اطمینان از این که کم و کسری نخواهد بود خودتان به همراه همسر محترم مشغول به صرف شام شوید.

 

حلقه های اطراف را منتقل کنید

به مهمانان بعد از قرارگیری در محل مربوط به خود حلقه ای در اختیار آنها بگذارید تا هر کس با آرزوی خود آن را به دیگران منتقل کند. یک حلقه را از یک طرف سالن برای داماد و دیگری به طرف مقابل برای عروس خانم ارسال کنید، به هر مهمان فرصت بدهید که حلقه را نزد خود نگه دارد و آرزوها و افکار مثبت خود را نسبت به زوجین در ذهن خود بازگو نمایند.

نقاشی بکشید

اگر شما و دامادتان هنرمند هستید، مجموعه احساسات خود را در طول مراسم ازدواج خود با یک قطعه هنری مشترک بیان کنید. این زن و شوهر دارای مجموعه احساسات و هنرمند را از طریق یک نقاشی به همدیگر پیوند بزنید.