تأثیر موسیقی بر احساسات انسان بر هیچ کس نهان نیست ، موسیقی می تواند در مدت زمان کوتاه انواع احساسات را در انسان پدید آورد .

در موسیقی های نیرو بخش ، به واسطه آیتم های محرک احساس انسان پا به دنیای هیجان می گذارد . به واسطه شوک ایجاد شده سستی و بی حالی انسان تبدیل به تحرک می شود و احساس خوشی و سرزندگی به انسان دست می دهد .

بنابراین برای این که بتوانید فضای مراسم عروسی خود را شاد کنید و میهمانان را به هیجان بیاورید نیازمند موزیک های شاد و پر انرژی خواهید بود ، از گذشته رسم بر این بوده در مراسم عروسی گروهی آوازه خوان با طبل و آلات دیگر موسیقی به مراسم می آوردند و با خواندن آوازهای محلی و نواختن آهنگ های شاد هیجان لازم برای میهمانی عروسی را فراهم می کردند .

اما امروزه موزیک های عروسی تغییرات چشمگیری داشته است با استفاده از تجهیزات جدید و به روز و نواختن آهنگ های پرصدا و تند که مورد پسند جوانان است عروسی ها رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است ، این موزیک ها با رقص و انجام حرکات موزون همراه است ، سبک موسیقی ها معمولا پاپ و رپ است .

در کشور عزیزمان ایران که فرهنگ غنی دارد و قومیت های متنوعی در آن وجود دارد ، در صورتی که می خواهید گروه موسیقی را برای مراسم عروسی خود انتخاب کنید که به آهنگ های محلی و زبان قومیت مختلف تسلط داشته باشد و بتواند آن ها را به بهترین نحو اجرا کند . برای این که خیالتان از این بابت آسوده باشد اجرای موزیک جشن عروسی خود را به گروه موسیقی که اختصاصا کار در مراسم عروسی را انجام می دهند بسپارید . در ذیل مقاله انواع موسیقی های موجود در جشن های عروسی می پردازیم .

موسیقی سنتی

در کنار موزیک های مورد علاقه جوانان از گروه موسیقی بخواهید آهنگ های سنتی را نیز در مجلس عروسی بگنجانند .

گروه موسیقی باید سعی کند همواره در طول مراسم عروسی انتظارات همه میهمانان را برآورده کند ، نورپردازی همراه اجرای اهنگ های نیز بر هیجان مراسم عروسی می افزاید .

همه زحماتی که قبل از عروسی متحمل می شوید برای این است که بتوانید جشن عروسی خوب و خاطره انگیزی برپا کنید ، این میسر نمی شود اگر در عروسی از اهنگ های مناسبی استفاده نشود و نتواند میهمانان را به شور و هیجان بیاندازد و رقص  پایکوبی خوبی را به همراه نداشته باشد ، موسیقی مناسب جشن عروسی است که شما را از جا بلند کند تا انرژی منتقل شده از اهنگ را در میدان رقص خالی کنید .

صرفه جویی در هزینه ها

استفاده از لیستی از اهنگ های محبوبتان که در یک سی دی ریخته اید که درون یک سیستم پخش موسیقی مجهز به اسپیکرهای قوی که مراسم عروسی را پوشش دهد می تواند گزینه ای مناسب برای صرفه جویی در مخارج عروسی تان باشد ، سعی کنید موزیک های تان انواع سلیقه ها را پوشش دهد و هم چنین از موسیقی های محلی شاد شهر خود و شهر همسرتان نیز در لیست پخش قرار بدهید ، به این صورت همه میهمانان از اهنگ ها راضی خواهند بود .

خواننده ها و نوازنده های محلی

اگر به موسیقی های سنتی علاقه دارید می توانید خواننده و نوزانده های سنتی که با ساز و دهل و طبل و دایره مراسم تان پر از شور و شوق خواهند کرد استفاده کنید هم چنین دف زن ها اثر خوبی در این نوع موسیقی دارند ، از خوانند گان خوش صدای خانم هم می توانید استفاده کنید تا به همراه موسیقی با صدای خوش خود مراسم تان را پر از انرژی کنند .

خواننده های موجود در محل برگزاری عروسی

اگر عروسی تان در تالار باشد ، خواننده در تالارها موجود هستند و می توانید از همان ها برای اجرای موزیک عروسی تان استفاده کنید و هزینه بیشتری برای آن نپردازید ، امروزه تالارهای پذیرایی به نورپردازی در هنگام اجرای موسیقی و استفاده از مه برای ساختن فضای رویایی تری استفاده می کنند ، معمولا از مه ساز و نورپردازی های حرفه ای و رقص نور در زمان اجرای رقص عروس و داماد استفاده می شود با این تجهیزات کلیپ عروسی حرفه ای خواهید داشت .

استفاده از گروه موسیقی

در صورت تمایل ما می توانید از گروه های موسیقی که فعالیت شان در زمینه مراسم عروسی است استفاده کنید در این صورت خیالتان آسوده خواهد بود که موسیقی بسیار حرفه ای در مراسم عروسی خواهید داشت ، گروه مسیقی متشکل از یک خواننده تا ده خواننده خواهد بود این گروه ها معمولا برحسب شهرت و محبوبیت شان هزینه بیشتری برای اجرا در مراسم عروسی دریافت می کنند حتی ما می توانید از خوانندگان معروف که مورد علاقه تان هستند نیز استفاده کنید که ما به شما این پیشنهاد را نمی کنیم زیرا معایبی دارد که برنامه ریزی جشن شما را بهم می ریزد ( افراد میهمان برای عکس یادگاری گرفتن با وی نظم مجلس را بهم می ریزند و خواننده نیز آهنگ هایی ارائه می دهد که مناسب جشن عروسی شما نخواهد بود و بدین صورت با هزینه زیادی که می کنید نتیجه خوبی دریفات نخواهید کرد و برای تان پشیمانی به دنبال خواهد داشت )

هم چنین در بین موزیک ها از موسیقی های هیستریکال  معروف به شش و هشت (که محرک فوری احساس است و شور و هیجان به وجود می آورد و باعث برانگیختگی احساسات در شنونده می شود . ) استفاده کنید که در این صورت با هنرنمایی و اجرای حرکات موزون جوانان در پیست رقص روبرو خواهید شد .

گروه های موسیقی مجهز به انواع تجهیزات و آلات مورد نیاز برای اجرای موزیک های متناسب با جشن هستند نورپردازی ها ، افکت ها و آلات موسیقی پیشرفته ، مه افکن ها  و … را برعهده دارند و با هماهنگی بین نوازنده ها و خوانندگان مراسم زیبایی را می سازند .

فراموش نکنید که فقط موزیک های مورد علاقه جوانان ( رپ و هیپ هاپ و..) اجرا نشود بلکه به سلیقه بزرگترهای حاضر در جشن عروسی نیز توجه کنید تا آن ها را نیز سر شوق بیاورید . گروه های موسیقی که از ارکستر به عنوان نوزاندگی استفاده می کنند کیفیت بالاتری نسبت به گروهی که از کیبورد استفاده می کنند دارند ، کیبورد که بیشتر صداهای تند و مهیج تولید می کند بیشتر جوانان نیز نوع دوم را به اول ترجیح می دهند زیرا انرژی لازم را از این نوع موسیقی دریافت می کنند .