در عروسی هایی به سبک سنتی و محلی همواره موسیقی و رقص نقش اساسی را ایفا می کند و همواره شادترین قسمت عروسی محلی را تشکیل می دهد . صفا و صمیمیت و دوری از تجملات ویژگی اصلی مراسم عروسی محلی است اما امروزه مراسم عروسی با تجملات برگزار می شود ، از تالار های برگزاری مراسم عروسی مجلل تا ماشین های لوکس و لباس عروس های برند گرفته تا آرایشگاه های چند ده میلیونی و آتلیه های حرفه ای که برای آن هزینه زیادی را باید پرداخت و در اخر گروه موسیقی که با توجه به تجهیزات و معروف بودن گروه تا ده ها میلیون هزینه بردار خواهند بود . در این مقاله به تفاوت برپایی موسیقی و سرگرمی در عروسی های محلی و سنتی و عروسی های امروزی می پردازیم .

عروسی در شهرهای مختلف

در عروسی های محلی ساز و کمان چه و تمبک از آلات موسیقی است که نواخته می شود .

بخش مهم در عروسی سنتی ایرانی موسیقی و رقص محلی است ،در قشم رسم است در عروسی با اهنگ و اواز داماد را تا منزل عروس همراهی می کنند .

رقص های محلی ایران نمایانگر فرهنگ و روح جمعی آن قوم است ، در کردستان رسم است در تمام دوره های نامزدی و خرید عروسی حنابندان و حمام بردن عروسی و مراسم اصلی عروسی شادی و خواندن ترانه و رقص و اواز همراه باشد . در مراسم عروسی رقص های بومی اجرا می شود و عروس و داماد در حلقه رقص معروف کردی خود را جای می دهند و مرد و زن دست در دست هم با ایجاد حلقه به رقص و پای کوبی می پردازند . روز مراسم زنان و دختران همراه با دست زدن و خواندن آواز که در وصف عروس و داماد است، به خانه عروس می‌روند . آنجا نیز خواندن آوازهای شاد  ادامه دارد.

یکی از رسوم اقوام لر در مراسم عروسی این است که به رقص و پایکوبی می پردازند و هم چنین بازی های محلی نیز برای گرما بخشیدن به مراسم عروسی دارند .

انار در عروسی های محلی برای سرگرمی

در روستاهایی داماد چند عدد سیب یا انار را از روى سر عروس بین میهمانان پرتاب مى‌کند ، که در هنگام گرفتن انار و سیب صحنه‌هاى خنده دار و جالبی رخ می دهد که باعث هیجان و شادی بیشتر در مراسم عروسی می شود .

یک سنت قدیمی نیز هست که در بین بعضی از قوم ها مرسوم است عروس یک انار را به زمین می زند و انار می ترکد دانه هایی از انار ک روی زمین می ریزد نشان دهنده فرزندان عروس و داماد در آینده است ، این رسم نیز مانند برنامه ای سرگرم کننده میهمانان حاضر در عروسی را برای مدتی شاد و سرگرم می کند .

رقص چاقو در عروسی برای سرگرمی

کیک مراسم عروسی نقش پررنگی در فرهنگ ایرانی بازی می‌کند و مورد استقبال میهمانان است ، مراسم رقص چاقو که همراه بریدن کیک عروسی برگزار می‌شود ، رقصی که یکی از نزدیکان عروس و معمولا خواهر عروس آن را برگزار می‌کند . این رقص آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا چاقو به دست داماد و عروس برسد . این سنت رقص چاقو که سرگرمی میهمانان را نیز به همراه دارد برنامه مشترک بین عروسی های محلی سنتی و عروسی های امروزی است .

آتش بازی در عروسی برای سرگرمی

یکی از سرگرمی های مهیج عروسی آتش بازی است که در فضای بیرونی تالار صورت می گیرد  ، می توانید برای شادی بیشتر برای میهمانان فشفشه تهیه کنید تا در هنگام خروج  عروس و داماد در دست بگیرند و آتش بازی را تکمیل کنند . برای صرفه جویی در هزینه ها می توانید از ارسال فانوس های درخشان به هوا به جای آتش بازی استفاده کنید یا اینکه شمع آرایی با اسم عروس و داماد یا عبارت پیوندتان مبارک .

برای انتخاب درست گروه موسیقی

در عروسی های امروزی برای سرگرم کردن میهمانان از گروه های موسیقی حرفه ای ، استفاده از شومن ها برای اجرای برنامه های شاد و مفرح تقلید صدا و شعبده بازی و مسابقه گذاشتن بین میهمانان ، آتش بازی ، استفاده از اتاق های سرگرمی و بازی کودکان ، بالن آرزوها ، رقص های حرفه ای دو نفره عروس و داماد و … استفاده می کنند .

سلیقه موسیقی همه میهمانان را بشناسید مثلا برای جوانان آهنگ های پاپ و رپ و راک که به آنها شور و هیجان می دهد و  برای میانسال ها موسیقی سنتی پخش کنید ، سعی کنید گروه موسیقی را انتخاب کنید که در اجرای موسیقی متنوع باشد معمولا گروه های موسیقی سازهای متنوعی را دارند تا بتوانند مجلس عروسی تان را به بهترین نحو گرم کنند

سبک گروه موسیقی را مطلع شوید

در یکی از مراسم های که آن ها اجرا دارند شرکت کنید

تسلط به پخش آهنگ های مورد علاقه شما را داشته باشند

تجهیزات رقص نور و دستگاه مه ساز را داشته باشند

صدا را طوری تنظیم کنند که میهمان ها مورد ازار واقع نشوند

از پوشش گروه موسیقی اطلاع پیدا کنید ، در صورت دلخواه می توانید از انها درخواست کنید لباس رسمی بپوشند .

ساعات اجرای موسیقی و استراحت آن ها هماهنگ کنید .

از این که بعد از مراسم شما در جای دیگری اجرا دارند اطلاع کسب کنید .

در قرارداد برای لغو مراسم به دلایل ناگوار و … تبصره ای قرار دهید .

برای صرفه جویی در هزینه گروه موسیقی ، در تالارهای پذیرایی گروه موسیقی یا سرگرمی موجود است که هزینه مناسب تری دارند و می توانید بخواهید که موزیک ضبط شده پخش شود ولی خواننده زنده بخواند و اجرا کند .