اگر در حوزه طراحی لباس و خیاطی استعداد دارید و می خواهید در همین زمینه کسب و کاری را راه اندازی کنید بهتر است  در زمینه مزون عروس فعالیت داشته باشید زیرا در این حوزه درآمد بالای خواهید داشت و می توانید با طراحی و برندسازی به موفقیت چشمگیری دست پیدا کنید ، این شغل از مشاغل رده بالا و پردرآمد در کسب و کار تلقی می شود ، برای اینکه بتوانید در این زمینه به رشد دست پیدا کنید و کارآفرین موفقی ‌شوید بهتر است که موارد و نکاتی را رعایت کنید :

کسب اطلاعات در مورد مزون عروس

اول از همه اینکه قبل از شروع کسب و کار حتما در زمینه این نوع کسب و کار اطلاعات دقیق و جامعی را به دست بیاورید زیرا اطلاعات بسیار به پیشرفت شما کمک خواهد کرد ، به محلی که قصد تاسیس مزون عروس  را در انجا دارید سر بزنید و از نحوه کار آن ها و مدل های آنها اطلاعات کسب کنید و همچنین نقاط قوت و ضعف آن ها را پیدا کنید و طرح هایی که در نظر دارید از قبل آماده کنید میتونید برای این کار با طراحان دیگر مشورت کنید

برنامه ریزی و براورد هزینه

دومین نکته این که قبل از تاسیس مزون عروس حتما برنامه‌ریزی‌های خود را انجام بدهید و هزینه های تاسیس را برآورد کنید ،

مکان مزون عروس

سومین نکته مکانی است که برای افتتاح تاسیس مزون عروس انتخاب می کنید که بسیار در این مورد حائز اهمیت می باشد ، مثلاً اگر مزون‌عروس شما در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد باشد بنابراین شما مشتریان بیشتری خواهید داشت نسبت به مکان های کم رفت و آمد و خلوت ؛ همچنین اگر سعی کنید مکان تاسیس مزون در مکان هایی باشد که خدمات مراسم عروسی ارائه میدهند مانند شرکتهای خدمات مجالس عروسی و خدمات چاپ کارت عروسی ، کیک و شیرینی و همچنین تالارهای پذیرایی و آرایشگاه هایی که به منظور آرایش عروس تاسیس شده اند .

طراحی داخلی و دکور مزون عروس

برای تاسیس مزون عروس این نکته را نیز در نظر داشته باشید که سالن که اختصاص می دهید برای این کار بسیار حائز اهمیت است این که دکور و طراحی سالن مزون باید بسیار شیک باشد  و همچنین میتوانید مراسم افتتاحیه برای انجام دهید تا افراد بیشتری با کسب و کار شما آشنا شوند .

نکته مهم طراحی و دکوراسیون داخلی سالن مزون این است که  برای این کار میتونید از یک طراح داخلی یا معمار استفاده کنید تا به بهترین نحو بتوانند فضای داخلی مزون را بهبود ببخشد ، از آینه های قدی بزرگ و شیک استفاده کنید مبلمان راحت برای همراهان عروس در نظر داشته باشید و همچنین سعی کنید فضای کافی برای این کار در نظر بگیرید همینطور از نورپردازی مناسبی استفاده کنید .

 

شریک کاری یا وام

برای شروع اگر با کمبود مواجه هستید می توانید یک شریک تجاری داشته باشید و یا اینکه وامی را از بانک در دریافت کنید ، در صورتی که روش دوم را انتخاب کردید و از بانک وام گرفتید باید هزینه‌های پرداخت وام را هم در نظر داشته باشید .

استخدام پرسنل مزون عروس

اینکه شما طراحان لباس عروس که در کار خود خبره هستند انتخاب کنید و استخدام کنید ، طراح لباس عروس عمل بسیار مهمی را به عهده دارد برای طراحی مدل های به روز و کلاسیک ، همچنین طراح لباس عروس می تواند با کاهش هزینه‌ها در تولید و ارائه کیفیت بالای محصولات شما را در امر تولید بسیار یاری رساند .

سعی کنید کارمندانی را برای مزون انتخاب کنید که در کارشان بسیار خبره باشند ، پرسنل مجرب در امر فروش می‌توانند به شما کمک کنند ، همچنین سعی کنید کارکنان اطلاعات به روزی از لباس عروس و محیط کاری خود داشته باشند .

سعی کنید عملکردهای پرسنل  را زیر نظر داشته باشید و از رفتار آنها با مشتری آگاه شوید ، زیرا رفتار با مشتری عامل بسیار مهمی در جذب مشتری و فروش بهتر خواهد داشت .

تبلیغات

حوزه تبلیغات در مزون عروس  بسیار حائز اهمیت زیرا مزون های عروس  مشتری های دائمی ندارند

نقش تبلیغات در کسب و کار شما بسیار مهم است برای این کارمیتوانید یک سایت اینترنتی مزون عروس طراحی کرده و مدل های رو که طراح طراحی می کند در سایت قرار بدهید ، امروزه با پیشرفت فضای مجازی و سایت های اینترنتی تبلیغات در این مورد بسیار حائز اهمیت است و همچنین شما میتوانید با ایجاد حساب کاربری و مخصوص با مزون عروس در اینستاگرام مدلهای به روز خودتون رو قرار بدهید

همچنین در مناسبت های ویژه از تخفیفات کاربران را بی بهره نگذارید .

برای تبلیغات مزون عروس می توانید تراکت های خود را در محل هایی که معمولا عروس و داماد داماد به آنها مراجعه می کنند پخش کنید برای این کار مثلاً می‌توانید کارت بیزینس های خود را به موسسات خدمات مجالس عروسی یا کیک و شیرینی یا یا موسسه هایی که کارت عروسی چاپ می کنند یا ارایشگاه های عروس بسپارید .

مجوز مزون عروس

اگر قصد تاسیس مزون در محیط خانه را دارید و فروش شما محدود به اطرافیانتان است برای این کار نیازی به مجوز تاسیس مزون ندارید اما اگر قصد گرفتن مجوز را دارید باید به صنف تولیدکنندگان و فروشندگان لباس مراجعه کنید و یا اگر مدل های خودتون را طراحی می کنید می توانید از طریق بنیاد ملی مد و لباس اسلامی ایرانی مجوز دریافت کنید ، برای صدور مجوز مزون  شما باید با همراه داشتن تصویر پرسنلی صفحه اول شناسنامه کارت ملی و کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت به مراجع مربوطه رجوع کنید .

 

نکاتی برای سود بیشتر و کیفیت بهتر مزون عروس

معمولا سود حاصل از مزون عروس ۵۰ درصد می باشد

خرید عمده محصولات اولیه باعث می شود که هزینه های شما بسیار پایین بیاید و شما در فروش سود بیشتری رو داشته باشید ،

امروز به دلیل افزایش درآمد از طریق مزون ها با گسترش مزون های عروس در سطح شهر روبرو هستیم ، باید سعی کنید که خود را متمایز از دیگر مزون ها نشان بدهید .

بنابراین اموری مانند قیمت مدل ها به روز بودن مدل ها و همچنین مدل های خاص و طراحان برجسته که در این زمینه وجود دارد می تواند شما را متمایز کند .

برای فروش مدلهای لباس عروسی که آماده هستند از فروش فوق العاده استفاده کنید ، با تایم زمانی محدود باعث فروش بیشتر شما در زمان محدود خواهد شد .

برای حمایت از کالای ایرانی از محصولات وارداتی در مزون برای فروش استفاده نکنید و سعی کنید از مدل هایی که طراحان داخلی تولید می کنند برای فروش استفاده کنید .

همچنین می توانید فروش آنلاین نیز به فروشگاه خود اضافه کنید ، فروش آنلاین معمولاً نیاز به مجوز خاصی ندارد .

این مورد و فراموش نکنید که برای فروش بیشتر و پیشرفت کارتان از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی غافل نشوید

اگر خودتان به شخصه طراحی و تولید محصولات را دارید سعی کنید قبل از تاسیس دوره هایی برای کارآموزی و به اصطلاح کارورزی و بررسی در کنار اساتید این حرفه بگذرانید ، در این صورت شما با تجربه تر خواهید بود .

علاقه و حوصله و ایجاد طرح های جدید از آیتم های لازم و ضروری برای ورود به این حرفه و کار هنری است .

سعی کنید تمام پروسه های طراحی مدل ،دوخت و تولید آن زیر نظر خود مشتری باشد در این صورت عروس از همه مراحل اطلاعات کرد می‌کند و کمتر از ۲ سال برای رسیدن به مدل مورد نظر خود خواهد

شد

انتخاب مدل هایی که طراحان ایرانی تولید کردند بهتر است زیرا با آناتومی اندام عروس خانم های ایرانی هماهنگ است .

وسایل و پرسنل مورد نیاز مزون عروس

وسایل مورد نیاز ای که برای تاسیس مزون عروس باید خریداری کنید عبارتند از چرخ خیاطی ،چرخ سردوز، چرخ گلدوزی، قیچی برقی، میز خیاطی که پارچه ها و برش بر روی آن  انجام میشود ، همچنین چسب برای تزیینات روی لباس عروس و پارچه که به میزان مورد نظر خریداری می‌کنید

افرادی که به عنوان کارمندان مزون عروس باید استخدام کنید :خیاط لباس عروس و خیاط وردست، اتوکار ، برشکار و فردی برای تزیینات روی لباس عروس و همچنین منشی و فروشنده های حرفه ای در این زمینه .